Sport

Warriors Flyball Team ze Śląska – Jak aktywnie spędzać czas z psem.

_MG_4318_edytowany-1

Czym jest flyball?

Flyball to psia sztafeta, w której każdy z biegających czterech psów w drużynie ma za zadanie pokonać 4 przeszkody, wybić piłkę z boksu oraz wrócić z piłką przez przeszkody do swojego handlera (przewodnika). Ścigają się dwie drużyny jednocześnie na równoległych torach i wygrywa ta, która pierwsza pokona tor bezbłędnie.

Od 2015 roku działa w Polsce Związek Sportu Flyball dzięki czemu wszystkie zasady dotyczące flyball, wyglądu sprzętu, toru, a także prawidłowego zachowania ludzi oraz psów zostały uregulowane i spisane w Regulaminie Sportu Flyball. Odległość pomiędzy poszczególnymi hopkami na torze to 3,05 m (10 stóp), od ostatniej hopki do boksu jest 4,57 m (15 stóp), a od linii startu do pierwszej hopki jest 1,83 m (6 stóp).

 

Źródło: Związek Sportu Flyball, Regulamin Sportu Flyball, www.polskiflyball.info

Boks flyballowy stoi na końcu toru i jest to urządzenie, które wyrzuca piłki po naciśnięciu (skoku psa) na pedał (odpowiednia cześć boksu).  Rozmiar jaki ma posiadać boks oraz minimalna odległość, na którą musi być wyrzucana piłka są dokładnie określone.

Źródło: Związek Sportu Flyball, Regulamin Sportu Flyball, www.polskiflyball.info

Hopka flyballowa to lekka konstrukcja o ściśle określonych, regulaminowych wymiarach. Wysokość przeszkód dla całej drużyny dostosowana jest do najniższego psa (wysokość mierzona w kłębie), który biegnie w składzie drużyny w danym wyścigu dlatego też hopki podwyższa się lub obniża (w zakresie od 17,5 cm do 35 cm) co 2,5 cm.

Źródło: Związek Sportu Flyball, Regulamin Sportu Flyball, www.polskiflyball.info
Źródło: Związek Sportu Flyball, Regulamin Sportu Flyball, www.polskiflyball.info

Warriors Flyball Team – jak to się zaczęło?

Flyball w odróżnieniu od innych, bardziej popularnych psich sportów jak frisbee czy agillity, jest sportem drużynowym. Flyball łączy psiarzy lubiących aktywnie spędzać czas ze swoimi pupilami. Podobnie było i z nami – Warriors Flyball Team ze Śląska.

Jesteśmy młodą drużyną, która na flyballowej mapie Polski pojawiła się w styczniu 2015 roku.

Na początku była to dla nas tylko „zabawa”. Sposób na spędzanie wspólnie czasu połączony z dużą aktywnością fizyczną zarówno psów jak i właścicieli. Nie ma co ukrywać, że handler czasem też sporo się nabiega wraz ze swoim pupilem. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Wystarczy jeden sparing, udział w zawodach i chce się więcej – zwyciężać. Z tego też powodu nasza drużyna jest zrzeszona w Związku Sportu Flyball (ZSF), który to organizuje zawody na terenie Polski.

_MG_3118

Część naszej drużyny posiada już kilkuletnie doświadczenie w trenowaniu tego sportu (od 2011/2012 roku, udział w maju 2013 roku w seminarium z mistrzami świata z USA drużyną Spring Loaded, udział w mistrzostwach Europy, liczne udziały w zawodach z serii Dog Games czy pokazach na terenie Śląska) dzięki czemu łatwiej było przekonać „nowicjuszy” do wspólnego biegania. Osoby, które złapały bakcyla chętnie dołączyły do wspólnych treningów. Tak właśnie jest z tym sportem – łatwo się zarazić i ciężko wyleczyć 🙂

_MG_3068

_MG_3097
Od czasu powstania drużyny regularnie trenujemy i mamy już za sobą udział w wiosennej edycji zawodów Dog Games w 2015 roku (zawody organizowane przez ZSF). Był to nasz debiut, pierwsze zawody z mnóstwem emocji, które czasem trudno było ogarnąć, ale daliśmy radę. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i ze statuetką za zajęcie 3-go miejsca w III Dywizji. Braliśmy także udział w ostatnim turnieju flyball, który odbył się w ramach Dog Games 2015 SUMMER. Rywalizowaliśmy w II Dywizji z sześcioma innymi drużynami i zajęliśmy 5 miejsce w SPEED TRIALS oraz 6 miejsce w DOUBLE ELIMINATION. W naszym podstawowym składzie biegały Wizzy, Sherry, Bless oraz Lobo lub Chilli. Był to nasz drugi udział na zawodach i jesteśmy niezwykle dumni z naszych czterołapków oraz samych siebie. Tym razem emocje udało nam się trochę bardziej opanować niż na wiosnę i psy od razu biegały dużo lepiej co zaowocowało pięknymi i czystymi przebiegami oraz świetnymi czasami.

Kto może trenować flyball?

Każdy kto chce i posiada zdrowego będącego w sile wieku psa, który ma radość z aportowania piłki oraz pracy ze swoim przewodnikiem. Nie ma ograniczeń co do rasy psów (nic nie stoi na przeszkodzie, aby biegały też psy nierasowe, mieszańce). W naszej drużynie przewaga jest psów rasy border collie, ale nie mniejszą radość z trenowania mają nasz labrador, labseter (mix labradora i setera) oraz Timon adoptowany ze schroniska pies wielorasowy;)

_MG_2932

Co nam daje flyball?

W sportach drużynowych (zarówno psich jak i ludzkich) ważne jest, aby pamiętać o tym, że drużyna to zobowiązanie – wzajemnie liczymy na swoją obecność na treningach, na zaangażowanie i pracę (także w domu) oraz udział w pokazach, sparingach i zawodach. Czasem brak jednego zawodnika (czy to psiego czy ludzkiego) może przekreślić szanse na udział w zawodach.

Flyball uczy współpracy w zespole, pozwala na zacieśnianie relacji ze swoim psem, uczy zaufania w stosunku do pozostałych członków drużyny oraz trenera, który ma ostateczne słowo we wszystkim. I choć zdarzają się różnice zdań to na końcu zawsze trzeba pamiętać o jednym – najważniejsze jest dobro psa i jego zdrowie.

Flyball daje dużo radości i satysfakcji. Każdy najmniejszy nawet postęp jest przez nas gromko oklaskiwany i nie chodzi tylko o postępy psich zawodników (choć one budzą najwięcej emocji). Psy wprawdzie muszą nauczyć się wykonywać zadanie flyballowe, jednak idzie im to świetnie, bo dla nich to przede wszystkim dobra zabawa. Czasami trudniej jest z człowiekiem bo to handler musi nauczyć się w jakim momencie ma puścić psa do boksu, kiedy zacząć go wołać, kiedy uciekać i jak złapać. Niełatwe zadanie ma boksowy – nie dość, że musi wiedzieć jaki i kiedy zacząć wołać każdego z psów to dodatkowo musi zapamiętać w jaki sposób każdy z psów nabiega na boks, skąd pobiera piłkę oraz jakiego rodzaju piłkę załadować dla każdego psa.

Wszystko razem dobrze poskładane chodzi jak w szwajcarskim zegarku i do tego dążymy. Mamy spore ambicje, które będziemy konsekwentnie realizować.

Osoby z Górnego Śląska zainteresowane rozpoczęciem przygody z flyballem zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.warriorsflyball.pl oraz facebook’a Warriors Flyball Team
Kontakt : Monika 604 658 795
Do zobaczenia na zawodach 🙂

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − pięć =