Wywiady

Wywiad z Alicją Zmysłowską

alicja

Alicja Zmysłowska pochodzi ze Śląska, ma zaledwie 20 lat a jej fotografie urzekają ludzi na całym świecie. Jak sama mówi, psy kocha od zawsze. Z czasem udało jej się połączyć miłość do psów z drugą pasją – fotografią.  Jej fotografie pokazują psy w niezwykły, bajkowy sposób.  Ktoś z Was jeszcze nie zna Alicji i jej prac  ? Zapraszamy do przeczytania wywiadu.

AlicjaZmyslowska (11)

1. Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z fotografią?

Od zawsze miałam styczność z fotografią. Pasją robienia zdjęć w pewien sposób zaraził mnie mój tata oraz starszy brat, jednak momentem, od którego mogłam to systematycznie realizować w praktyce było pojawienie się w 2006 roku w moim domu wymarzonej suczki rasy golden retriever – Kiary. Początkowo chodziło głównie o uwiecznienie momentów z naszego wspólnego życia. Z czasem jednak zaczęłam interesować się fotografią samą w sobie; tym, co zrobić, aby uchwycić Kiarę jak najlepiej i w ciekawy sposób. Mogę więc powiedzieć, że z jednej pasji wykształciła się druga, lecz są one ściśle powiązane.

AlicjaZmyslowska (5)
AlicjaZmyslowska (6)

2. Dlaczego fotografia psów ?

Jest to bardzo częste pytanie, a na które trudno udzielić odpowiedzi – psy były moją pasją i największą miłością od zawsze, bez powodu, tak po prostu było. Przed tym, kiedy w końcu dostałam pierwszego psa, jeździłam na wystawy psów odbywające się w okolicy oraz odwiedzałam pobliskie schronisko dla zwierząt w celu pomagania potrzebującym psiakom, wychodzenia z nimi na spacer. W tej chwili, tak jak już wspominałam wcześniej – fotografowanie psów daje mi możliwość łączenia dwóch pasji, mogę spędzać czas z wspaniałymi istotami, jakimi są psy oraz realizować się twórczo. Mogę wykreować własny świat z psami w roli głównej. Nie chodzi mi w tym o to, aby ukazywać rzeczywistość, to pewnego rodzaju oderwanie się od niej, ucieczkę od monotonii. Chcę poprzez fotografie pokazać coś, co ciężko dostrzec oraz coś, czego nie jest normalnie w stanie zobaczyć nikt inny – mój sposób patrzenia, a także moją miłość do psów. Poprzez fotografię mogę też pomagać zwierzętom w potrzebie, pomagać im znaleźć nowy dom. Mówię oczywiście o fotografowaniu psów w potrzebie, bezdomnych, przebywających w schroniskach czy pod opieką różnych fundacji. Świadomość, że dzięki kilku fotografiom pies ma większe szanse na bycie zauważonym i znalezienie swojego nowego właściciela jest czymś niezwykłym. Takie sesje nie są najłatwiejsze, ale z pewnością są tego warte.

AlicjaZmyslowska (7)
AlicjaZmyslowska (9)

3. Skąd czerpiesz inspiracje i jak powstają pomysły na sesje?

Inspiracją dla mnie są psy, które fotografuję – każdy jest inny i to staram się uchwycić na zdjęciach.. Kluczową kwestią jest także wybór odpowiedniego miejsca – musi to być coś niecodziennego, spędzam dużo czasu na wyszukiwaniu ciekawych lokacji – a potem dużo czasu, aby do nich dotrzeć :). Ważna też jest pora dnia oraz pogoda, kiedy już mam warunki, które mi odpowiadają – pomysły na ujęcia przychodzą same. A potem jedynie dodaję to, czego nie mogłam uzyskać w aparacie; dopełniam swoją wizję w post-produkcji

AlicjaZmyslowska (1)
AlicjaZmyslowska (5)

4. Czy jesteś w stanie opisać, jak zmienił się twój styl fotografowania w ciągu trwania twojej kariery fotografa ?

Ciężko powiedzieć! Od samego początku wiedziałam, do jakiego stylu zdjęć mniej więcej chcę dążyć. Mogę uznać, że w pewnej części go uzyskałam, początkowo był kreowany przez losowe sytuacje, sesje, które wykonałam. Z czasem robiło się to coraz bardziej świadome i zamierzone. Jednak mogę zdradzić, że mam w planach kilka nowych projektów, które będą się znacznie różnić od prac, które do tej pory pokazywałam! Oczywiście nie będę rezygnowała z poprzedniego typu ujęć, chciałabym, aby było to równoległe, niezależne od siebie. Ogólnie najważniejsze dla mnie jest to, aby się rozwijać i nie stać w miejscu.

AlicjaZmyslowska (1)
AlicjaZmyslowska (4)

5. Jaki sprzęt towarzyszy Ci przy każdej sesji ?

Jest to głównie sprzęt fotograficzny firmy Canon – lustrzanka cyfrowa – Canon 6D, Canon 5D mark III lub Canon 1DX oraz obiektywy – te, których najczęściej używam to Canon 85mm 1.8 oraz Canon 135mm 2.0. Oprócz tego w torbie znajdą się oczywiście różne psie przysmaki oraz zabawki!

AlicjaZmyslowska (7)
AlicjaZmyslowska (6)
AlicjaZmyslowska (16)

6. Masz jakieś rady dla początkujących fotografów?

Dużo ćwiczyć, próbować i się nie poddawać, nie zniechęcać, kiedy efekt nie jest taki, jaki byśmy chcieli uzyskać. Jeśli jest możliwość zapisania się na jakiś kurs, warsztaty to jest to świetna okazja do udoskonalenia swoich umiejętności. Zawsze dobrze jest pracować pod czyimś okiem, usłyszeć rady od kogoś bardziej doświadczonego w danej dziedzinie, otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania. No i oczywiście podejrzeć tajniki i zobaczyć na własne oczy proces powstawania zdjęcia – od planu, przez wykonanie i obróbkę. W 2016 roku będzie możliwość uczestniczenia w warsztatach fotografii psów ze mną w trzech częściach Polski – Kraków, Warszawa oraz na Pomorzu – taki kurs trwa trzy dni i obejmuje wykład teoretyczny, fotografowanie psów w plenerze oraz obróbkę wykonanych zdjęć.

AlicjaZmyslowska (15)
AlicjaZmyslowska (14)

Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w warsztatach fotografii psów z Alicją Zmysłowską serdecznie zapraszamy !

plass
Zajrzyjcie  koniecznie na stronę Alicji i jej fanpage na Facebooku 😉
Tam znajdziecie więcej zdjęć.

www.facebook.com/zmyslowska.photo/
Alicja Zmysłowska

IMG_1422

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + trzynaście =