Zdrowie

Seminarium z Eukanubą

semi

Dnia 21.11.2015 odbyło się seminarium na temat żywienia psów oraz przedłużenia ich życia z marką Eukanuba. Głównym zagadnieniem seminarium było omówienie wyników 10-letnich badań prowadzonych przez Eukanubę, a także wygłoszenie wykładów przez uznanych specjalistów .
Poniżej pokrótce przedstawię ich sylwetki :

sanford
Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu międzynarodowych projektów naukowych i badań klinicznych realizowanych w instytucjach naukowo- badawczych w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Polsce. Wraz z prof. Denisem Englishem założyła Florida Foundation of Stem Cells Research and Development, będącą partnerem klinik stosujących najnowsze osiągnięcia w terapii komórek macierzystych. Posiada ugruntowaną wiedzę z zakresu immunologii, wirusologii, immunohematologii, mikrobiologii, kriokonserwacji i sygnałów transdukcji.

de
Specjalizuje się w terapii zaburzeń zachowania psów i kotów. Wykładowca Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Aktywnie współpracuje z magazynem „Medycyna w Praktyce” gdzie publikuje artykuły poświecone zachowaniom psów i kotów. Członek Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt , a także członek założyciel Stowarzyszenia Weterynaryjnej Medycyny Behawioralnej. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się dobrostanem zwierząt.

morgan
W 1986 roku ukończył Wydział Weterynarii Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii. W swojej praktyce zadowej zajmował się leczeniem dużych zwierząt oraz zwierząt towarzyszących. W 1990 roku ukończył studia podyplomowe z zakresu radiologii weterynaryjnej. W 1993 roku dołączył do Procter&Gamble Pet Care a od 1 stycznia 2015 w firmie Spectrum Brands piastuje stanowisko Senior Manager ds. Komunikacji Naukowej produktów Eukanuba Veterinary Diets, Eukanuba i Iams.

Specjaliści wygłosili bardzo ciekawe i pouczające wykłady na temat :
„Behawior, Farmakologia, diety – kompleksowe przedłużanie życia Twojego pacjenta.” Dr n. wet. Jagna Kudła
„Medycyna regeneracyjna- rosnący potencjał w weterynaryjnej praktyce klinicznej.” Dr n. biol. Joanna Sanford
„Czy psy mogą żyć dłużej niż przeciętna wieku dla rasy?” Dr David Morgan
„Wpływ procesów starzenia się na zachowanie psów. Potrzeby i wymagania seniorów.” Dr n. wet. Jagna Kudła

Zacznijmy od tego na czym polegał program badawczy Eukanuba Longevity.

pro1

„Program ten rozpoczął się w lipcu 2004 r. Celem badań było lepsze zrozumienie, dzięki czemu psy osiągają długowieczność, zachowując przy tym zdrowie, oraz jaki korzystny wpływ na długowieczność psów ma długoterminowe żywienie jedną karmą, zawierającą te innowacje żywieniowe, które normalnie występują w różnych produktach Eukanuba. „

Jakie psy brały udział w badaniu ? Było to 39 psów rasy labrador retriever, wśród nich znajdowało się 12 psów oraz 27 suk.
Poznajcie niektóre z nich (KLIK W ZDJĘCIE) :

iowa
clo
k
bunny

Wiek psów w momencie rozpoczęcia badania to : 6,7 lat.  Okres adaptacyjny trwał od maja 2003 do lipca 2004 wtedy też zaczęto korygować masę ciała psów. Wszystkie psy zostały poddane sterylizacji, a przez cały okres trwania badań były karmione według ustalonego planu żywieniowego. Podczas badań Eukanuba Longevity psy były pod stałą opieką weterynaryjną i miały wykonywane pomiary np. na zawartość tkanki tłuszczowej.

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami dotyczącymi grupy wiekowej. W poniższej tabelce widzimy, że spośród 39 psów rasy labrador retriever, które wzięły udział w tym przedsięwzięciu, wiek przewidywalny osiągnęło 13 psów (33%), wiek długi osiągnęło 15 psów ( 39%) natomiast 11 psów (28%) osiągnęło wiek uprawniający do uznania ich za psy wyjątkowo długowieczne (żyjące co najmniej 15,6lat).

tabela11
eks

dd

23-26% długowieczności to genetyka, natomiast aż 75% to czynniki środowiskowe tj :
– dieta
-zanieczyszczenia

wyjres1
wyj

Na podstawie wstępnych obserwacji wszystkich tych psów ustalono, że w ciągu pierwszych 13 lat życia psy, które osiągnęły WYJĄTKOWĄ DŁUGOŚĆ ŻYCIA (15,6 i więcej lat) przybrały mniej tkanki tłuszczowej, i utraciły mniej masy ciała (w tym czystej masy mięśniowej), niż psy, które naturalnie osiągnęły tylko PRZEWIDYWANĄ długość życia (wiek 9 do 12,9 lat). Wnioski te są zgodne z podobnymi wynikami innych obserwacji u psów, co do tego, że zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, i zmniejszająca się masa ciała (np. utrata czystej masy mięśniowej) może negatywnie wpłynąć na długość życia psa.

6

W oparciu o te obserwacje specjaliści zalecają utrzymywanie beztłuszczowej masy ciała psa przez cały okres życia psa. Nie oznacza to, że pies ma być chudy, a raczej należy dopilnować, aby jego masa ciała oraz poziom kondycji były jak najbardziej zbliżone do idealnych, bez nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej, starając się utrzymać masę mięśniową. Zawsze możesz zwrócić się do swojego weterynarza, aby pokazał ci, jak należy oceniać i kontrolować poziom kondycji fizycznej twojego psa.

4 złote zasady :
1. Utrzymanie optymalnej kondycji organizmu – kontrola przyrostu masy tłuszczowej
2. Utrzymanie beztłuszczowej masy ciała – podawanie diety białkowej wysokiej jakości
3. Odpowiednia opieka – regularne badania weterynaryjne
4. Podawanie diety premium – można ją wprowadzić także w połowie życia psa
waga1
zdr

Co ważne, zdrowie i witalność wszystkich jedenastu psów w najstarszej WYJĄTKOWEJ grupie wciąż utrzymywały się na wysokim poziomie, i psy te nadal były pełne życia, aktywne ,socjalizowane i bardzo oddane swoim opiekunom i grupom społecznym, pomimo osiągnięcia wieku 16 i 17 lat. Ponadto, wielu niezależnych weterynarzy i entuzjastów psów rasy labrador retriever, którzy mieli kontakt z tymi psami, w sposób naturalny zakładało, że były one trzy do czterech lat młodsze, niż faktycznie. Ich założenia opierały się na ocenie ogólnej kondycji, poziomie aktywności i interaktywnym zachowaniu tych psów, pomimo ich zaawansowanego wieku.

Żeby nasz pies żył długo w szczęściu i zdrowiu ważne jest, aby zapewnić mu właściwą opiekę.

4

ŻYWIENIE Karmienie kontrolowanymi porcjami pomaga utrzymać optymalną masę ciała i kondycję psa. Należy podzielić przewidzianą na cały dzień ilość zalecanej karmy na dwa posiłki. Pamiętaj, aby Twój pies miał zawsze dostęp do dużej ilości świeżej wody do picia.
RUCH Co najmniej 30 minut codziennej aktywności pod kontrolą właściciela, w miejscu przeznaczonym do zabawy.
MIEJSCE ŻYCIA W domu lub na zewnątrz, wyposażone w wygodne legowisko i zabawki.
SOCJALIZACJA Codzienne zabawy z ludźmi i innymi psami.
DBANIE O ZĘBY Raz w roku profesjonalne oczyszczanie zębów, przeprowadzane przez lekarza weterynarii, oraz regularne szczotkowanie zębów w domu.
ZABIEGI PIELĘGNACYJNE W razie potrzeby. Psy długowłose – częściej.
WIZYTY U LEKARZA WETERYNARII Co najmniej 1 coroczna wizyta w celu wykonania zalecanych szczepień. Regularne zabiegi przeprowadzane w ramach profilaktyki przeciwpasożytniczej, a także dodatkowe wizyty, w razie potrzeby – przy pojawieniu się problemów zdrowotnych.

proper-care
se

Choroby u starszych psów są często przez opiekunów bagatelizowane ponieważ przeważa myślenie, że w tym wieku choroba jest czymś normalnym. Tak naprawdę pies może być sprawny do końca swoich dni. Pies, który nigdy nie sikał w domu lub nie był agresywny, a zaczyna tak się zachowywać, powinien zostać zbadany przez lekarza weterynarii. Pamiętajmy, aby regularnie kontrolować stan zdrowia zwierzęcia. Odpowiednia profilaktyka sprzyja wczesnemu wykrywaniu potencjalnych problemów zdrowotnych i pozwala w porę podjąć właściwe działania.

ZABURZENIA LĘKOWE I AGRESJA –  ich przyczynami są :
PSY

– Choroby przyzębia powodujące ból
– Zmiany w narządzie słuchu, wzroku i powonienia
– Choroby nerek
– Zespół zaburzeń poznawczych
– Otyłość
– Cukrzyca
– Padaczka
– Zapalenie mózgu i opon mózgowych
– Nowotwory mózgu, przysadki
– Choroby wątroby
– Niedoczynność tarczycy

Pies cierpiący z powodu upośledzenia wzroku i słuchu może stać się lękliwy z powodu zmniejszonej zdolności radzenia sobie ze zmianami w otoczeniu.  Tak samo jest w przypadku psa z chorobami przyzębia. Pies odczuwający ból w okolicy zębów nie jest w stanie się obronić, czuje się bezbronny co za tym idzie pogłębia się jego lęk.

naj

Niedoczynność tarczycy – powoduje zmiany w zachowaniu, nadmierną pobudliwość, nasilenie reakcji lękowych lub senność.

Depresja inwolucyjna (starcza) – pies traci zainteresowanie otoczeniem, mniejsza aktywność, zanik wyuczonych czynności (pies załatwia się w domu), reakcje lękowe, zaburzenia snu,

Nadczynność kory nadnerczy – agresja (szczególnie w kontekście dostępu do pożywienia), zanik mięśni, utrata świadomości własnego ciała, spadek aktywności, ziajanie
zaburzenia behawioralne – otępienie, zaburzenie orientacji, bezcelowe chodzenie, chodzenie nocne

zm

CDS ( zespół zaburzeń poznawczych) może prowadzić do wzrostu lękliwości i wystąpienia lub nasilenia fobii ( np. strach przed fajerwerkami). Starzenie się psa i jego zmienione zachowanie może prowadzić do konfliktów z pozostałymi domownikami (szczególnie innymi zwierzętami ). Takie zwierze gorzej reaguje na zmiany w swoim otoczeniu np. po przemeblowaniu, zmianie mieszkania może wystąpić nagłe pogorszenie zachowania.

Objawy CDS czyli DISHA :
D – dezorientacja (Disorientation)
I- zmiany w relacjach z domownikami (Interactions)
S- zaburzenia snu (Sleep)
H – brudzenie w domu ( House – training)
A- zmiany aktywności (Activity)

tab2
tabl

zab

– wokalizacja 1%
– brudzenie w domu 3%
– zaburzenia lękowe 4%
– fobie 5%
– zaburzenia poznawcze 7%
– agresja wobec psów 17%
– agresja wobec ludzi 27%
– lęk separacyjny 30%

podt

Stałe wzbogacanie postępowania z psem poprzez szkolenie, zabawę, ćwiczenia ruchowe pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych lub spowalniają ich upośledzenie (Milgram, 2004)

TERAPIA BEHAWIORALNA

 • umiarkowana modyfikacja otoczenia zwierzęcia dla poprawienia jego komfortu
  ( odpowiednie legowisko w komfortowym miejscu, rozłożenie dywaników dla bezpieczeństwa psa – psiak się nie ślizga, wprowadzenie wskazówek dźwiękowych oraz słuchowych)
 • urozmaicenie środowiska
 • przewidywalność otoczenia (stałe pory karmienia, spacerów, zabaw czy pielęgnacji)
 • częstsze wyprowadzanie na spacer (jeśli pies oddaje mocz w domu)

TERAPIA RÓWNOLEGŁA

 • leczenie chorób somatycznych
 • badania krwi min. raz w roku
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi
 • ocena kondycji
 • ocena występowania bólu

POSTĘPOWANIE DIETETYCZNE

 • nawodnienie organizmu – pobudzamy psa do spożycia wody ( u starszych psów zmniejszają się rezerwy wody w organizmie )
 • poprawiamy elastyczność skóry – olej z ogórecznika, wiesiołka to ochrona przed nadmiernym wyparowywaniem wody
 • dbamy o układ moczowy – stosowanie preparatów z żurawiną ( u starszych psów pojawiają się nawracające zapalenia dróg moczowych, otyłość zwiększa ryzyko tych zapaleń)
 • dbamy o układ pokarmowy – dieta wysoko strawna, wyższa zawartość włókna pokarmowego ( u starszych psów występują zaburzenia trawienia i wchłaniania składników pokarmowych, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, zaparcia, biegunki, wzdęcia.)
 • dbamy o jamę ustną – zapobiegamy odkładaniu się kamienia nazębnego (gryzaki, pasty do zębów, suplementy, sproszkowane algi morskie)
 • dbamy o układ krwionośny – suplementacja zwiększająca wytwarzanie energii w mięśniu sercowym np. przeciwutleniacze, selen, wit. E , tauryna ( u starszych psów występuje obniżona rezerwa sercowa)
 • dbamy o układ mięśniowo-szkieletowy – ochrona chrząstek stawowych np. preparaty z glukozaminą, chondroityną, kolagenem.
 • dbamy o układ nerwowy – substancje poprawiające ukrwienie mózgu, przeciwutleniacze, nienasycone kwasy tłuszczowe ( u starszych psów występuje pogorszenie funkcjonowania narządów zmysłów oraz zaburzenia funkcji poznawczych.)

kds

 • Niskokaloryczna
 • Powinna zawierać wysokiej jakości białko
 • Zwiększony udział antyoksydantów
 • Zawartość włókna pokarmowego
 • Źródła energii uwzględniające obniżony metabolizm glukozy
  (kukurydza, sorgo, jęczmień)

zas

1. Białka pochodzenia zwierzęcego
2. Kwasy tłuszczowe Omega 6:3
3. Higiena zębów
4. Mieszanka węglowodanów
5. L-karnityna
6. Pulpa buraczana i FOS
7. Przeciwutleniacze (wit. E i betakaroten)

246-EUK_Pies-z-opisem_2015.10-1A1


tobi

Mamy dla Was małą zagadkę. Wejdźcie na stronę www.wyjatkowepsy.pl i znajdźcie odpowiedź na pytanie :

pyt

 • Odpowiedź należy umieścić w komentarzu pod tym artykułem.
 • Wygrywa osoba, która jako pierwsza poda pełną poprawną odpowiedź.
 • Nagrodą jest Zestaw Świąteczny 8in1 dostosowany do wielkości psa (Dla małych psów/Dla średnich i dużych psów)
 • Pamiętajcie o poprawnym wypełnieniu pola z adresem email ponieważ poprzez maila skontaktujemy się ze zwycięzcą.

 

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z OFERTĄ FIRMY EUKANUBA

eu

6 komentarzy

 • Eukanuba

  Witam,
  odpowiadam w imieniu marki Eukanuba: w większości naszych karm rzeczywiście kurczak jest głównym źródłem białka, jednak w karmach Eukanuba zawierających jagnięcinę podstawowym źródłem białka jest jagnięcina, a nie kurczak. Dlatego za poprawną odpowiedź uznajemy odpowiedź, że podstawowym źródłem białka jest kurczak lub jagnięcina, tak jak jest na naszej stronie http://www.wyjatkowepsy.pl.
  Pozdrawiam 🙂

 • Bartłomiej Manikowski

  Witam,
  Wszedłem na stronę internetową jednego z bardziej popularnych sklepów zoologicznych dostępnych online w kraju i za granicą.
  Sprawdziłem wszystkie karmy z oferty dla seniorów, szczeniaków, serię Daily Care, dla małych i średnich ras, ras dużych, serię Adult Weight Control i te dedytkowane dla konkretnych ras – w sumie ponad 30 rodzajów karmy. Wszystkie oczywiście marki Eukanuba.
  W całej tej palecie do wyboru tylko 4 karmy zawierały jagnięcinę. Cała reszta (~90%) to kurczak i indyk.
  To jak jest z tą jagnięciną? Jest podstawowym źródłem białka czy nie?

 • Pies moją miłością

  Gratulujemy Pani Aleksandrze Urban za podanie prawidłowej odpowiedzi i tym samym zwycięstwo w konkursie 🙂 Skontaktujemy się z Panią przez maila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + siedem =