Preparaty

Preparaty do higieny jamy ustnej od Vetfood

Wiedzieliście, że ponad 60% psów ma problemy z zębami i dziąsłami? Większość właścicieli nie dba o higienę jamy ustnej swojego czworonoga tak jak należy. Ja także nie dbałam o zęby Tobiego w młodym wieku, nie myślałam nawet o tym, że można je szczotkować. Jedenaście lat temu niewiele sklepów zoologicznych było zaopatrzonych w specjalne preparaty czy szczoteczki.

Zły stan jamy ustnej naszego zwierzaka może być przyczyną jego złego samopoczucia. U psów z chorobami przyzębia może dochodzić do dysfunkcji wielu narządów.  Ważne jest, aby samodzielnie kontrolować stan zębów i dziąseł naszego psa, prawidłowo je czyścić oraz raz na jakiś czas zajrzeć do zwierzęcego stomatologa. Niestety nie wszystko zauważymy sami, dlatego przyda się wizyta u specjalisty. Mając  taką wiedzę, staram się codziennie czyścić zęby Tobiego i Mopsi.

– Przykry zapach z pyska
– Nadmierne ślinienie
– Zaczerwienienie dziąseł
– Ból podczas jedzenia lub utrata apetytu
– Opuchlizna pyska

Aby zapobiegać formowaniu się płytki nazębnej, należy od początku dbać o higienę jamy ustnej naszego psa. Rozróżnia się dwie metody zapobiegawcze, które możemy stosować samodzielnie lub w porozumieniu ze zwierzęcym stomatologiem.

Szczotkowanie zębów z użyciem specjalnej pasty/ żelu lub przecieranie zębów za pomocą ściereczek.

Zapewnienie psu odpowiedniej diety. Podawanie gryzaków i przekąsek, pomagających w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Stosowanie dodatków do wody, a także preparatów mających właściwości ograniczające rozwój bakterii.

Dzięki udziale w plebiscycie Top for Dog, miałam możliwość przetestowania preparatów firmy Vetfood przeznaczonych do higieny jamy ustnej zwierząt. Do naszych łapek trafiły:  Oral Cleansing WipesOral Cleansing Gel oraz Maxi OraCare Fresh Breath.

– łagodzą dolegliwości związane z przewlekłymi chorobami jamy ustnej
– ograniczają powstawanie płytki nazębnej
– zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego
– redukują halitozę ( dzięki aktywnej formie cynku)
– nie powodują niestrawności
– nie zawierają chlorheksydyny
– poprawiają kondycję tkanek osłabionych chorobą przyzębia
– nie powodują przebarwień szkliwa

To kompleksowy, silnie działający preparat zalecany do higieny jamy ustnej zwierzęcia. Unikalna receptura, zawierająca askorbinian cynku czyni preparat wyjątkowo skutecznym. MAXI/GUARD ® Oral Cleansing Gel  jest rekomendowany zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu różnego stopnia zaawansowania chorób przyzębia oraz szeroko pojętej chirurgii jamy ustnej – profilaktyka przed, około- i po-zabiegowa.

Małe psy: na serdeczny palec lub pałeczkę kosmetyczną, stosowaną do czyszczenia uszu, należy nabrać kropelkę preparatu wielkości ziarnka grochu i wmasować delikatnie w dziąsła po obu stronach jamy ustnej, w okolicy trzonowców. Psy ras średnich i dużych: środek można nakładać bezpośrednio na błonę śluzową, przy pomocy wbudowanego aplikatora.

Ten preparat wybrałam specjalnie dla Tobiego. Jest on starszym psem, który miał już wykonywane zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej tj. piaskowanie, usuwanie chorych zębów oraz nadziąślaków. W pyszczku Tobiego pojawiły się kolejne, niewielkie nadziąślaki. Po konsultacji z naszą stomatolog, uznałyśmy, że nie warto ich usuwać skoro są niewielkich rozmiarów i nie przeszkadzają psu. Jednak bardzo ważna jest higiena jamy ustnej Tobiego, aby nadziąślaki nie rozwijały się.

Preparat Oral Cleansing Gel stosujemy codziennie według zaleceń na butelce, tak więc nakładamy bezpośrednio na błonę śluzową, przy pomocy wbudowanego aplikatura. Raz na jakiś czas przy pomocy żelu i psiej szczoteczki, szczotkuję zęby Tobiego, masując mu delikatnie dziąsła. Dzięki żelowi zmniejszył się nieprzyjemny zapach z Tobisiowego pyska.

To łatwe w użyciu i przyjazne dla zwierząt ściereczki zawierające zneutralizowany cynk o pH 7. Specjalna faktura produktu zapewnia łagodne mechaniczne czyszczenie płytki nazębnej i bakterii powodujących nieprzyjemny zapach z pyska bez ryzyka uszkodzenia tkanki dziąseł. Zastosowany bezsmakowy środek odświeża oddech i bezpiecznie czyści jamę ustną zarówno psów jak i kotów.

Małe psy: owiń jedną ściereczkę wokół palca wskazującego i delikatnie przetrzyj zęby i dziąsła z obu stron. Psy średnich i dużych ras: Można użyć kilku ściereczek, aby wyczyścić wszystkie zęby.

Oral Cleansing Wipes wybrałam specjalnie dla Mopsi, która nie lubi szczotkowania zębów. O wiele łatwiej dba się o higienę jej jamy ustnej za pomocą chusteczki owiniętej wokół palca. Dodatkowym atutem chusteczek  jest ich naturalny smak i brak mocnego zapachu.  Mopsia akceptuje czyszczenie zębów chusteczkami, choć nie jest to jej ulubione zajęcie. U psiaków małych ras bardzo wcześnie powstaje kamień nazębny na trzonowcach, warto jest jak najwcześniej przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych, aby w przyszłości uniknąć usuwania kamienia pod narkozą.

Dzięki uprzejmości firmy, dostaliśmy także płyn Maxi OraCare Fresh Breath.

To dodatek do wody dla zwierząt o neutralnym pH, który redukuje czynniki mogące przyczynić się do zapalenia dziąseł i chorób przyzębia. Płyn Maxi OraCare Fresh Breath zawiera zneutralizowany cynk w postaci glukonianu cynku. Glukonian cynku zawarty w płynie ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, zapobiega tworzeniu się  płytki nazębnej oraz usuwa przykry zapach z jamy ustnej.  Płyn był dolewany do miski Tobiego codziennie.  Nie pachnie intensywnie, więc pies nie miał problemów z jego piciem.

Zaleca się podawać następujące ilości preparatu do wody dla zwierzęcia:

  • na każde 500 ml wody – 1/2 zakrętki (12 ml).
  • na każdy 1 l wody – 1 pełna zakrętka ( 24 ml).

Płyn dodawać do wody przy każdej jej wymianie, w odpowiedniej zalecanej ilości.

Wszystkie preparaty sprawdziły się u nas dobrze. Nie powiem, że czyszczenie zębów to dla moich psów wielka przyjemność, jednak dzięki dobrze dobranym środkom, cierpliwości i systematyczności, psy znoszą czyszczenie bardzo dzielnie. Żel sprawił, że z mordki Tobiego mniej śmierdzi, a chusteczki nieco zmieniły nastawienie Mopsi do czyszczenia zębów.

Myślę, że produkty Vetfood sprawdzą się u każdego psa. Warto jednak dobrać preparat do upodobań naszego pupila, tak aby czyszczenie zębów nie było dla niego traumą. Pamiętajcie o systematyczności i zacznijcie dbać o psie ząbki jak najwcześniej. Nie ma co czekać, aż zacznie się dziać coś niepokojącego.

Jeśli spodobały Wam się produkty Vetfood i chcielibyście wybrać coś dla swojego pupila, zajrzyjcie na ich stronę. Znajdziecie tam, także inne preparaty dbające o higienę jamy ustnej.

Testy były przeprowadzane w ramach konkursu TOP FOR DOG! Dziękujemy za taką możliwość 🙂 Zapraszamy na stronę TOP FOR DOG i zapoznanie się z recenzjami innych ambasadorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − 6 =