Wywiady

Park Pamięci – Czas pożegnania

park

Czasami nadchodzi taki czas… Bardzo smutny czas, w którym musimy pożegnać się ze swoim najlepszym przyjacielem. Przed oczyma mamy kilka lub kilkanaście wspaniałych lat życia u boku wiernego kompana, wspólne zabawy, spacery, zwierzania komuś kto zawsze wysłucha i poliże po policzku. Nikt z nas nie chce tego przechodzić jednak w końcu musimy się z tym zmierzyć. Na szczęście są tacy ludzie… Wspaniali, kochający i troskliwi, którzy stworzyli miejsce do takich pożegnań… Chciałabym Wam dzisiaj przedstawić wywiad przeprowadzony z Dawidem, który pracuje w Parku Pamięci.

a
To miejsce, gdzie właściciel może godnie pożegnać swojego czworonożnego przyjaciela. Często mówimy, że jest to szansa dla właściciela na oczyszczenie się z trudnych emocji. Jak wiadomo, człowiek potrzebuje czasu na zagojenie się blizny po stracie ukochanego pupila, a odpowiednie miejsce do tego jest ważne.

996998_949568285122964_3581520517256154447_n

b

W Parku Pamięci pracują Artur, Kuba (założyciele Parku Pamięci), Łukasz, Grzegorz i Dawid. Artur dba o dobre relacje z pracownikami, zajmuje się księgowością i finansami a także zwraca uwagę na każdy detal. Kuba jest osobą, która wspiera nasz rozwój, spotykając się z nami, ulepszając to co jest możliwe i zwiększając naszą efektywność. Łukasz jest koordynatorem spraw bieżących w Parku Pamięci jak również odwiedza praktyki weterynaryjne i opowiada o tym czym się zajmujemy oraz jak pomagamy właścicielom zwierząt. Grzegorz obsługuje ludzi na miejscu w naszym biurze w Lublinie oraz często wyrusza w Polskę, aby poznać właścicieli i odebrać zwierzę. Dawid zajmuję się prowadzeniem facebook’a oraz obsługuje właścicieli na miejscu w biurze. Dodatkowo Łukasz i Grzegorz zajmują się obsługą klientów obcojęzycznych. Każdy z nas w swojej pracy codziennie propaguje ideę „Z szacunkiem do końca”.

idea33

DSC_6117

c

Właściciele podejmują decyzję o eutanazji wtedy, kiedy nie są w stanie dłużej patrzeć na cierpienie ich ukochanego zwierzęcia. Wiadomo, zawsze w głębi duszy chcemy, aby nasze zwierzę żyło jak najdłużej. Często widzimy w jego oczach nieustającą walkę o życie. Według nas decyzja o eutanazji powinna być przemyślana na spokojnie. Rozmowa z członkami rodziny może bardzo pomóc. Jesteśmy za tym, aby właściciel udał się w miejsce, które po prostu da mu chwilę do namysłu. Czasem wystarczy zwykły spacer. Najważniejsze, aby decyzja była świadoma i zgodna z przekonaniami właścicieli.

fot. Sarah Ernhart
fot. Sarah Ernhart

uj
Pożegnanie z psem czy kotem wygląda tak, że zwłoki zwierzęcia umieszczane są na drewnianym blacie, pokrytym miękkim kocykiem. Dodatkowo przykrywamy je kocykiem w serduszka a pod głowę zwierzęcia podkładamy malutką poduszkę uformowaną z kocyka. Ludziom zawsze dajemy tyle czasu ile potrzebują aby pożegnać się ze swoim czworonogiem. Kiedy sami czują się gotowi dają nam znać. Zawsze stoimy dużo dalej, dając im komfort pożegnania się w samotności. W czasie kremacji udostępniamy im pokój, gdzie mogą liczyć na herbatę czy poczęstowanie świeżą drożdżówką. Zawsze staramy się wysłuchać tego, co właściciele mają nam do powiedzenia. Często opowiadamy historie ze swojego życia otwierając się w ten sposób przed ludźmi. Podczas rozmowy najbardziej zachęcamy do wspominania tych najmilszych chwil z czworonożnymi przyjaciółmi, wspólnych zabaw, spacerów czy wyjazdów
.

sarah5
fot. Sarah Ernhart

e

Kremacja indywidualna polega na umieszczeniu jednego zwierzęcia w czystej komorze pieca. Po kremacji właściciel otrzymuje starannie zebrane prochy swojego pupila. Podczas kremacji indywidualnej właściciele mają możliwość osobistego pożegnania zwierzęcia oraz bycia obecnym podczas umieszczenia jego ciała i wygarnięcia prochów po kremacji. W czasie kremacji wystawiamy specjalny certyfikat i pomagamy właścicielowi wybrać urnę.

10259125_949568261789633_4708960313709798132_o

f
Koszt kremacji indywidualnej zależy przede wszystkim od wagi zwierzęcia i kształtuje się w granicach od 690 do 990 zł. W tej cenie znajduje się odebranie i transport zwłok do Parku Pamięci, przeprowadzenie procesu kremacji, wystawienie certyfikatu, urna podstawowa a na życzenie właściciela również nagranie filmu/zrobienie zdjęć z kremacji oraz dostarczenie prochów zwierzęcia do domu właściciela lub praktyki weterynaryjnej, z której odebraliśmy zwierzę. Inne rodzaje urn są dodatkowo płatne.

000079
źródło : parkpamieci.eu

wl

Właściciele przy wyborze urny bardzo często kierują się umaszczeniem sierści swojego ukochanego czworonoga. Dodatkowo ważna jest symbolika – może być to urna w kształcie serduszka lub łezki, które odzwierciedlają wieloletnią więź jaka powstała między człowiekiem a zwierzęciem. Zainteresowaniem cieszą się również urny biodegradowalne, urny w kształcie kotka lub kuli z odciskami łapek.

urny

urna

Zgodnie z obowiązującym prawem urna powinna zostać złożona w miejscu do tego przeznaczonym, tj. w kolumbarium lub na cmentarzu dla zwierząt.

sarah7
fot. Sarah Ernhart

mias
Tak naprawdę z naszych usług można skorzystać na terenie całej Polski. Bezpłatnie Park Pamięci w Lublinie odbiera zwłoki zwierząt z województw: lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego a Park Pamięci Śląsk (który ma oficjalne otwarcie w maju, lecz pomaga już w tej chwili swoim funkcjonowaniem) bezpłatnie odbiera zwłoki na terenach województw: małopolskiego, opolskiego i śląskiego. W przypadku pozostałych województw również możliwy jest odbiór zwłok ale koszt transportu wynosi 1zł za każdy przebyty przez nas kilometr.

j
Diament to niezwykła pamiątka, wyrabiana z niewielkiej ilości prochów lub sierści zwierzęcia. Jest to diament syntetyczny, wytwarzany w specjalnym procesie, w certyfikowanym laboratorium, przy użyciu opatentowanej techniki próżniowej. Czas jaki potrzebny jest na stworzenie tego drogocennego kamienia to 7-13 tyg.

Przed złożeniem zamówienia na diament omawiane są takie sprawy jak: ilość karatów, oszlifowanie, kolor lub pamiątkowy grawer. Patrząc od strony naukowej, prochy są czystym węglem czyli idealnym fundamentem do wyrobienia tej niezwykłej pamiątki. Diamenty kolorowe składają się z niewielkiej substancji barwiącej, natomiast odcień zależy od tego jakiego ubarwienia są prochy. Jeżeli prochy są koloru ciemniejszego to np. kolor błękitny lub różowy będzie bardziej ciemniejszy.

pudelko-2dzr
źródło : www.zawsze-razem.pl

k

Jak najbardziej, staramy się być elastyczni w stosunku do właścicieli zwierząt.

Jeśli właściciel chce prostą ale nietuzinkową pamiątkę to polecamy mu odcisk łapki jego pupila w masie. Wówczas przed kremacją pytamy właścicieli o preferowany kolor odcisku (czarny, czerwony, niebieski, biały) a następnie wykonujemy odcisk w wybranym kolorze. Po około godzinie masa zastyga a pamiątka umieszczana jest w specjalnym pudełku z logo Parku Pamięci.

Inną pamiątką, również godną polecenia, jest obraz ręcznie malowany przez zaprzyjaźnioną z nami artystkę, która potrafi idealnie odzwierciedlić ukochane zwierzę na podstawie jego fotografii.

12030532_908127152600411_6397130788335507136_o

gg

11892166_892679670811826_2178761071194647918_n1
2

dawid2

 

www

5 komentarzy

 • Jan Sitkiewicz

  Mój pies Kama od szczeniaka był oddanym przyjacielem .Wspomagał w chwilach smutnych i radosnych,jest mi teraz ciężko tęsknota mnie zamęczy.
  Bardzo dziękuję osobie,która cię skierowała do parku pamięci
  Byłaś moją miłością
  Żegnaj moja ukochana Kamusiu.

 • Monika

  Wyrazy ogromnej wdzięczności dla całeg Zespołu Animal Park za pomoc okazaną po stracie naszego ukochanego Reja. To wspaniale, że powstało miejsce, dzięki któremu kochane zwierzę można pożegnać z godnością. Niestety Kraków od lat bezskutecznie walczy o cmentarz dla zwierząt. Na szczęście dzięki Wam Rej na zawsze pozostanie z nami.

 • Ewa

  Park Pamięci znalazłam kilka dni przed śmiercią Tajgi w internecie. Szukałam miejsca gdzie w godnych warunkach będzie można przeprowadzić indywidualną kremację. Nie chciałam za nic zostawiać Ją do utylizacji u lekarza a pochowanie gdzieś tam nie wchodziło w rachubę. Zasugerowałam lekarzowi nawiązanie współpracy z Parkiem Pamięci uważając że jest i będzie grupa ludzi, którzy myślą podobnie jak ja. Akurat przypadkowo w dniu eutanazji przedstawiciele Parku pojawili się w lecznicy. Bardzo kulturalni, sympatyczni i empatyczni ludzie. Gdy okazało się że tu już nie ma co operować zwrócili z drogi po to żeby zabrać ze sobą do Lublina ciało Tajgi. Jako, że nie mogłam pojechać tam na kremację osobiście zaproponowano mi krótki film z ostatniego etapu istnienia mojej suni. Nie zdecydowałam się chcąc pamiętać Ją inaczej. Oczywiście miałam lekkie wątpliwości bo dochodzi do oszustw i w ludzkich kremacjach. Przeczytałam co tylko można było znaleźć w sieci na temat firmy, nasz lekarz, który studiował w Lublinie ma dobre zdanie o lecznicy przy której jest Park Pamięci, a wypowiedzi Pana Artura Sokołowskiego przekonały mnie. Przed rozpoczęciem procesu kremacji zostałam powiadomiona SMS-em. Dzisiaj prochy zostały dostarczone do lecznicy( można było dostarczyć także do domu) o czym zostałam powiadomiona telefonicznie przez pracownika Parku Pamięci. Na stronie Parku mogę zostawić zdjęcie i krótkie wspomnienie o Tajdze. Ogólnie wrażenie bardzo pozytywne. Bardzo chcę wierzyć, że było tak jak byłabym na miejscu.Wkrótce otwierają oddział w Mikołowie więc z Krakowa gdzie mieszkam będzie bliżej w razie co.
  Pozdrawiam

  • Edyta Ewa Irena

   Nasz Vikuś Wiktorek miał 14 lat 5 miesięcy i 13 dni. Odszedł 22.9.2018 o godzinie 20.20. Był z nami ponad 14 lat. 24.9.2018 o godzinie 18.59 wyruszył w ostatnią drogę jako piesek spod lecznicy Doktora Bady. Nie chciałyśmy go oddać do zwykłego spalenia. Lekarze dali nam wizytówkę i postanowiłyśmy, że nasz kochany Vikuś wróci do nas w urnie i pozostanie z nami. Ciężko się rozstać z kimś kogo się kochało tak mocno jak jego. Był cudownym psiakiem z uśmiechniętymi oczkami. Vikusiu kochany na zawsze zostaniesz w naszych sercach i pamięci. Może kiedyś się spotkamy w tym innym dobrym świecie. Żegnaj kochany Vikusiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + szesnaście =