Porady

Na pomoc bezdomności

bezd

Bezdomnych psów w potrzebie jest bardzo dużo, schroniska i fundacje są przepełnione i ledwo wiążą koniec z końcem, dlatego każdy z nas, któremu los zwierząt nie jest obojętny powinien zastanowić się jak może pomóc. Najlepszą formą pomocy jest adopcja, jeśli jednak z jakiś powodów nie możesz adoptować zwierzaka zapraszamy Cie do przeczytania tego artykułu. Zacznijmy od najprostszych rzeczy, które może zrobić każdy z nas.

1

Jak często korzystasz z komputera i z mediów społecznościowych ? Codziennie ? To dobrze się składa. Wejdź na stronę jakiegoś schroniska bądź fundacji i udostępnij zdjęcia psa, który szuka domu. To zajmie tylko chwilę, a być może ktoś z Twoich znajomych zainteresuje się nim i postanowi adoptować. To takie proste.

bezdomniaki3

2

O problemach bezdomnych zwierząt warto mówić. Możesz o tym porozmawiać z rodziną, znajomymi, sąsiadami. Niestety nie wszyscy z nich zdają sobie sprawę jak duży jest problem bezdomności wśród zwierząt i jak wygląda adopcja zwierzaka. Może kogoś z nich zachęcisz do pomocy na rzecz bezdomniaków ?

f

3

Płacąc podatek za miniony rok, możesz wybrać organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% swojego podatku. Chciałbyś przekazać 1% na bezdomne zwierzaki ? Śmiało.. Jest wiele organizacji pro zwierzęcych, którym 1% podatku pomaga ratować kolejne istnienia.

burki

4

Spędzasz dużo czasu przed komputerem ? Umiesz tworzyć ogłoszenia na takich stronach jak olx ? Porozmawiaj z fundacjami lub schroniskami, możliwe że potrzebują e-wolontariusza, który pomoże im w ogłaszaniu psów.

_MG_4075

5

Nakrętki pomogą bezdomnym zwierzakom ? Niemożliwe… A jednak możliwe ! Każdy z nas pije napoje czy używa płynów do płukania tkanin. Zbieraj plastikowe nakrętki u siebie, zaangażuj rodzinę, sąsiadów, znajomych i przekaż je fundacji, która organizuje taką zbiórkę.

na

6

Jesteś fotografem, grafikiem a może potrafisz coś uszyć lub ozdobić ? Wykorzystaj swój talent i pomóż bezdomniakom. Coraz więcej fundacji i schronisk potrzebuje pomocy fotografów lub grafików, aby odpowiednio wypromować swoje zwierzaki. Ładne zdjęcia czy grafiki przykuwają wzrok potencjalnego nowego psiego opiekuna. Jak wykorzystać swój talent w postaci szycia, dziergania, ozdabiania ? Na pewno słyszeliście o bazarkach na rzecz bezdomnych zwierząt organizowanych w Internecie. Wystarczy, że przekażesz na ten cel choć jedną bransoletkę lub inny przedmiot wykonany przez Ciebie a fundacja pozyska pieniądze na leczenie zwierzaków.

kiermasz

7

Masz trochę wolnego czasu, chcesz go przeznaczyć na pomoc bezdomniakom i nie boisz się wyzwań ? Zostań wolontariuszem ! Wystarczy raz w tygodniu poświęcić kilka godzin na spacer i pielęgnacje psów schroniskowych. A może uda Ci się przekonać jakiegoś skrzywdzonego kundelka, że człowiek nie jest taki zły ? Satysfakcja gwarantowana !

_MG_8184

8

Na czym polega zostanie domem tymczasowym ? To stworzenie bezdomnemu psu namiastki domu na czas, w którym czeka on na dom stały. Zazwyczaj taki pies jest pod opieką fundacji lub schroniska, które zapewnia mu opiekę weterynaryjną oraz karmę. Często taki dom tymczasowy ratuje życie psiakom, które nie mogą odnaleźć się w schronisku lub są po operacji i potrzebują odpowiedniej opieki.

jj
Mój wspaniały tymczas Eliot

_MG_0651

9

Masz wolny weekend ? Chcesz go spędzić na świeżym powietrzu i przy okazji zrobić dobry uczynek ? Wybierz się do schroniska.. Coraz więcej schronisk organizuje sobotnie spacery z bezdomnymi psami. Każdy chętny może wtedy przyjechać i wziąć wybranego czworonoga na spacer poza teren schroniska. Czasem to jedyny spacer w tygodniu dla zwierzaków, które całe dnie spędzają za kratami. Jedyna możliwość do bliższego kontaktu z człowiekiem oraz zabawy.

10805662_1497397583854156_2423308677703566301_n
fot. Andrzej Nowicki

zb

Gdzie można zorganizować zbiórkę ? W szkole, w pracy, w zaprzyjaźnionym sklepie a nawet przez internet. Wybierz schronisko lub fundacje, której chcesz pomóc. Pamiętaj, aby wcześniej skontaktować się z organizacją, aby uzyskać zgodę i ustalić jakiś plan działania. Co można zbierać ? Najpotrzebniejsze rzeczy czyli : karmę, miski, smycze, obroże, koce, legowiska, zabawki. Gdy już zakończysz zbiórkę, zawieź te rzeczy do wybranej wcześniej organizacji.

_MG_0062

11

Schroniska oraz fundacje pod koniec roku tworzą kalendarze, w których zazwyczaj znajdują się zdjęcia ich podopiecznych. Dochód z kalendarzy przeznaczony jest na ratowanie bezdomnych zwierząt.

Spis kalendarzy znajdziecie u Niuchacza 😉

kalendarze

12

Widzisz bezdomnego zwierzaka na ulicy ? Nie odwracaj wzroku.. Co gdyby to był Twój pies i nikt by mu nie pomógł ? Zareaguj. Zadzwoń na straż miejską lub do schroniska. Jeśli możesz, przywołaj psa i postaraj się go zabezpieczyć do przyjazdu odpowiednich służb.

AP_romanian_stray_dogs_jef_130913_16x9_992
źródło : abcnews.go.com

w

3 komentarze

    • Pies moją miłością

      Małgorzato, oczywiście kastracje i sterylizacje powinny być obowiązkowe. Niestety nie każdy z nas jest w stanie na własny koszt wykastrować bezdomnego zwierzaka i przetrzymać go w domu aż wydobrzeje, dlatego warto wspierać fundacje i schroniska, które się tym zajmują na większą skalę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + 8 =