Z psiego świata

Leczenie zwierząt może być droższe?

Być może czeka nas niekorzystna zmiana w opodatkowaniu leków dla zwierząt. Lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych 8% VAT – wynika to z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, autorstwa Ministerstwa Finansów.

Zniesienie preferencyjnego VATu na lecznicze produkty weterynaryjne oznacza wzrost stawki VAT z 8 do 23 proc. Co niesie za sobą konsekwencje w  postaci podwyższenia cen tych leków. Jako opiekunowie zwierząt wiemy, że leczenie naszych pupili nie jest tanie. Wyobraźcie sobie proszę jak ciężko będą miały fundacje, schroniska oraz osoby mniej zamożne, gdy zmiana ustawy wejdzie w życie. Nie chce nawet myśleć ile zwierząt wyląduje wtedy na ulicy lub w schronisku, bo właściciela nie będzie stać na leczenie.

źródło: umrajgrod.pl

Wiceminister finansów Filip Świtała, pytany podczas posiedzenia Sejmu o VAT na leki weterynaryjne, wyjaśniał, że to zaledwie propozycja, która zostanie poddana pod dyskusję. Dlatego też my jako właściciele zwierząt domowych możemy zgłaszać swoje uwagi do tego projektu poprzez stronę Rządowego Centrum Legislacji.


1. Kliknij w podany LINK, który przekieruje Cie na stronę Rządowego Centrum Legislacji -> Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa
2. Po lewej stronie znajdziesz kopertę „Wyślij komentarz do projektu”
3. Kliknij w nią i napisz kilka słów od siebie.


Możemy wysyłać również maile na sekretariat.pt@mf.gov.pl 


Możemy podpisać Petycje w sprawie planowanej ustawy podnoszącej VAT min.na leki weterynaryjne utworzoną przez Panią Karolinę Korwin Piotrowską.  Petycje znajdziecie pod tym linkiem Petycja VAT


Im więcej osób zaangażowanych w dobrostan zwierząt dowie się jak można zaradzić zmianie tej ustawy, tym więcej możemy osiągnąć. Udostępniajcie proszę te informacje,  gdzie tylko się da, ponieważ nie dotyczy ona jedynie naszych domowych pupili, ale także zwierząt schroniskowych, fundacyjnych oraz rzeźnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 14 =