Porady,  Psie sprawy

Kleszczom mówimy NIE !

kleszcz

Niestety sezon na kleszcze w pełni. Opiekunowie czworonogów dwoją się i troją, aby jak najlepiej zabezpieczyć swojego przyjaciela. Pamiętajmy, że żaden preparat nie daje naszemu pupilowi 100% ochrony przed tymi pajęczakami. Ważne jest, aby codziennie po spacerze dokładnie obejrzeć naszego psa i w razie znalezienia kleszcza, bezpiecznie go usunąć.  Pamiętajmy także, aby zwracać uwagę na jakąkolwiek zmianę zachowania zwierzęcia i w razie problemów, szybko zareagować. 

fss

Sądziłam, że każdy a przynajmniej większość właścicieli psów wie jak wygląda kleszcz i jakie są objawy babeszjozy. Ostatnio na różnych forach przekonałam się, że wiedza na temat tych pajęczaków i chorób, które przenoszą jest niewielka.  Większość ludzi kojarzy kleszcza jako wielką, napompowaną krwią kulkę.

Dlatego poniżej przestawiam Wam grafikę pokazującą stadia rozwoju dwóch najpopularniejszych gatunków  kleszczy, czyli kleszcza pospolitego oraz kleszcza łąkowego.

ff
Kleszcze (pajęczaki z rzędu roztoczy) są pasożytami zewnętrznymi żywiącymi się krwią kręgowców. Posiadają przystosowany do ssania krwi ryjkowaty narząd gębowy, uzbrojony w liczne ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Kleszcze mogą przenosić groźną dla psów chorobę o nazwie Babeszjoza.

Czym jest Babeszjoza ?

Jest to choroba odkleszczowa wywołana przez pierwotniaki z gatunku Babesia canis. W Polsce występują dwa podgatunki chorobotwórcze dla psów: B. canis canis oraz B.canis Vogel. Jak dochodzi do zakażenia ? Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwiobiegu chorobotwórcze pierwotniaki babeszjozy, które atakują erytrocyty (krwinki czerwone). Pierwotniaki Babesia canis przenikają do wnętrza zaatakowanej komórki, gdzie ma miejsce ich gwałtowne rozmnażanie. W efekcie dochodzi do rozerwania krwinki i pasożyt atakuje kolejne erytrocyty. Wszystko to prowadzi do zniszczenia znacznej części krwinek czerwonych i tym samym do anemii. Dochodzi także do znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych, w szczególności nerek i wątroby.

Najbardziej typowymi objawami są :

 • apatia,
 • osłabienie,
 • odwodnienie,
 • wysoka gorączka,
 • brak apetytu,
 • przyśpieszenie tętna i oddechów,
 • bladość błon śluzowych,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • problemy z oddawaniem moczu,
 • oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (tzn. krwiomocz).Jeśli zauważymy takie objawy u naszego psa nie należy ich bagatelizować i zwlekać z wizytą u weterynarza. Niestety wielu właścicieli zbyt późno trafia z psem do gabinetu, a w leczeniu babeszjozy bardzo ważna jest szybka diagnoza i reakcja.

 

Gdzie szukać kleszczy  ?

Kleszcze lubią ciemne i wilgotne miejsca, gdzie skóra jest dość cienka i łatwo się wbić. Poniżej przedstawiamy Wam mapkę miejsc szczególnie narażonych na żerowanie tych pajęczaków. Pamiętajmy jednak, że kleszcz może wbić się, także w innym miejscu nie pokazanym na obrazku.

kleszcz1
źródło : www.wikihow.com

Przykład wbicia się kleszcza w miejscu, w którym się go nie spodziewamy. Pamiętajcie więc o dokładnym sprawdzaniu psów po spacerze.

1496638_849079541846992_6518053845049656796_n

JAK USUWAĆ KLESZCZA?

PRZEDE WSZYSTKIM NIE WIERZ W MITY!
Kleszczy nie wykręcamy, nie smarujemy masłem, spirytusem czy benzyną – kleszcz dławiąc się będzie wypluwał do organizmu psa ślinę zawierającą bakterię, które mogą wywołać choroby.

Przed przystąpieniem do usunięcia kleszcza należy przygotować :
– pęsetę lub inny przyrząd do usuwania kleszczy
– gumowe rękawiczki jednorazowe
– małe naczynie np. słoiczek
– wacik lub gazik
– preparat do odkażania skóry
– pomocnika ( jeśli Twój pies bardzo się wierci)

afsgggg

USUWANIE KLESZCZA :

1. Załóż rękawice jednorazowe ( by chronić się przed zakażeniem)
2. Odgarnij dokładnie sierść wokół kleszcza
3. Przystąp do usuwania kleszcza :
– umieść ramiona pęsety równolegle, jak najbliżej skóry
– kleszcz musi się znaleźć między ramionami pęsety
– postaraj się uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry
– zaciśnij ramiona pęsety (delikatnie, aby nie zniszczyć kleszcza)
– płynnym i stanowczym ruchem pociągnij i unieś pęsetę z kleszczem do góry
4. Sprawdź czy wyjąłeś całego kleszcza.
5. Wrzuć kleszcza do słoiczka z odrobiną spirytusu lub octu.
6. Zdezynfekuj ranę środkiem odkażającym.
7. Odkaź pęsetę.
8. Obserwuj miejsce wkłucia kleszcza przez kilka tygodni.

kleszcz2
źródło : www.portal.bioslone.pl

W razie nieudanej próby usunięcia kleszcza należy udać się do lekarza weterynarii, który dokładnie usunie resztki kleszcza.

Kleszcz5

Przy okazji tego wpisu chciałabym się Was zapytać o preparaty na kleszcze.  Czego używacie, co polecacie?

Jeden komentarz

 • Ola

  Do tej pory zakraplałam Sabę Fiprexem i ani jednego kleszcza na niej nie znalazłam . Teraz szykuję się do kupna obroży Foresto i zobaczymy jak się u nas sprawdzi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 1 =