Sport,  Z psiego świata

Hard Dog Race Poland

Zapraszamy na Hard Dog Race Poland, bieg odbędzie się 23 września 2017 r. w Dąbrowie Górniczej.

Pomysłodawcą i założycielem Hard Dog Race jest András Púza.

Sam pomysł zawodów powstał na wskutek poszczególnych doświadczeń życiowych Andrasa. Największy wpływ miały jego pierwsze relacje z psami. Świat czworonogów porwał go już w dzieciństwie. Jak on sam o tym opowiada: „Pierwsze kroki stawiałem trzymając się sierści psa”. Następnym ważnym przeżyciem była praca w grupie ratowników z psami.  Zdobyte tu doświadczenie zapoczątkowało jego karierę zawodowego instruktora psów.

fot. Józef Figura

Kolejnym wydarzeniem było rozpoczęcie służby w wojsku węgierskim, które zaskutkowało wyjazdem na siedmiomiesięczną misję do Afganistanu jako przewodnik psa – specjalistyczny saper z psem. Tu zrozumiał, że w sytuacjach ekstremalnych  liczy się wytrwałość, a współpraca zespołowa często jest na wagę życia. Po misji Andras odszedł do rezerwy razem ze swoim psem Roninem, który do dzisiaj jest pełnoprawnym członkiem rodziny.

Duży wpływ  miały na niego ekstremalne biegi z przeszkodami, na których startował jako zawodnik i które były pierwowzorami HDR. Jednak po każdym pokonanym wyzwaniu pozostawało w nim poczucie niespełnienia: „Było fajne, ale gdzie jest mój pies?”

Tak narodził się pomysł zawodów, w których wszystkie wymienione walory można było  połączyć w jedną całość, przetestować i rozwinąć. W rezultacie powstały zawody Hard Dog Race.

Poza niezapomnianym przeżyciem udziału w zawodach, Hard Dog Race chce osiągnąć dużo więcej.

Obowiązkiem każdego właściciela psa i obywatela jest szanowanie i przestrzeganie Ustawy o Ochronie Zwierząt. Założyciele Hard Dog Race i organizatorzy zawodów wychodzą z założenia, że pies jest nie tylko żywym stworzeniem, a także naszym przyjacielem i członkiem rodziny. Dlatego potrzebuje uwagi, szacunku, miłości i poszanowania.

fot. Józef Figura

Organizatorzy wiedzą, że aby nasz pies miał z nami szczęśliwe życie, musimy nauczyć się odpowiedniej kultury trzymania psów i stosować te zasady codziennie. Celem Hard Dog Race jest wszystkimi możliwymi  sposobami rozpowszechniać takie współżycie.

fot. Józef Figura


Hard Dog Race jest dla wszystkich! Każdy może znaleźć coś dla siebie:

HARD DOG RACE JUNIOR

HARD DOG RACE BASE

HARD DOG RACE WILD

HARD DOG RACE BRUTAL

Zrób wszystko, aby zawody odbyły się bezpiecznie i w dobrym nastroju.  Poniżej organizatorzy zebrali kilka dobrych wskazówek, które dadzą Ci podstawową wiedzę  i pomogą w tym, aby zawody były naprawdę wielkim przeżyciem!

 • Musisz określić fizyczny i psychiczny stan swojego psa! Na ile jesteś pewny tego, jak on będzie zachowywać się w tłumie? Zdecyduj się na kaganiec, jeżeli twój pies nie jest zbyt przyjacielski z innymi psami i prawdopodobnie będzie przeszkadzał mu tłum biegnących zawodników!
 • Przygotowujcie się do zawodów razem z psem! Dystans na sześć, a nawet na dwanaście kilometrów nie jest maratonem, ale duma, o której mowa w naszym haśle nie jest wspomniana przypadkowo. Stoicie przed wyzwaniem, które jest do pokonania i  będziecie wspominać o tym z dumą. A konkurencja HDR Wild będzie wyzwaniem skumulowanym.
 • Jeżeli jesteś rodzicem, to zastanów się dobrze nad udziałem twojego dziecka w zawodach, ponieważ to Ty odpowiadasz za niego i startującego z nim psa. Aby ten dzień stał się dla Was wspaniałym przeżyciem, powinieneś dobrze przemyśleć następujące zagadnienia:
  • stan fizyczny dziecka
  • stan fizyczny i stabilność emocjonalna psa
  • współpraca dziecka z psem

  Podsumowując, musisz rozważyć czy dziecko i pies są gotowe do konkurencji, ale najważniejsze, czy są gotowe do niego wspólnie! Jeżeli nie jesteś pewny – skontaktuj się z nami i my chętnie pomożemy!

  fot. Józef Figura
 • Co najmniej 2 godziny przed rozpoczęciem konkurencji nic nie jedz i nie dawaj jeść psu!
 • Musisz być na linii startu 15 minut przed rozpoczęciem konkurencji. Wykorzystaj ten czas na rozgrzewkę! Uwierz, że się przyda!
 • Omijaj przeszkodę, jeżeli czujesz, że jest dla Ciebie za ciężka albo niebezpieczna! Regulamin pozwala na zrobienie 30 przysiadów zamiast pokonania przeszkody. Pamiętaj, to Ty odpowiadasz za swojego psa, Ty znasz jego możliwości i przeszkody nie do pokonania.
 • Pomóż swojemu psu! Na każdej przeszkodzie możesz mu pomóc, a nawet wziąć go na ręce. Przeczytaj o tym w Regulaminie, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.
 • Pamiętaj o tym, że my ściśle przestrzegamy Regulaminu Zawodów i zasady etyki.
 • Uważaj na resztę zawodników i ich psy, nie tylko na siebie! Nie jesteś na torze sam.
 • Jeżeli ktoś potrzebuje Twoje pomocy, podaj mu rękę! Dla Ciebie to tylko jeden ruch dla potrzebującego może to znaczyć bardzo dużo.
 • Ścigaj się według zasad Fair Play! Walcz uczciwie, żadne zwycięstwo nie jest warte utraty swojego honoru.
 • Nie zaśmiecaj! Prosimy na terenie całej imprezy szanować porządek i wyrzucać śmieci do kosza na śmieci.
 • Wiemy, że Ty zawsze zbierasz odpady po swoim psie, ale gdybyś zauważył kogoś, kto tego nie zrobił, daj mu torebkę, przecież Ty zawsze masz przy sobie zapasową.
 • Na całym terenie zawodów palenie jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych.
fot. Józef Figura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − trzynaście =