Z psiego świata

Terapia w asyście psa w Stowarzyszeniu Zwierzęta Ludziom

dogo1

Dla każdego z nas, pies jest przyjacielem, dzięki któremu każdy dzień staje się piękniejszy, smutki i zmartwienia odchodzą w niepamięć, a machający ogon wywołuje uśmiech na naszej twarzy. My, psiarze dobrze wiemy jak działa kontakt z psem, można by powiedzieć, że nasz przyjaciel pełni funkcję lekarza, psychoterapeuty czy powiernika.  Bez wątpienia pies ma wpływ na nasze samopoczucie oraz motywację. Pies wierzy w nas nawet, gdy my w siebie zwątpimy. Może dlatego ma zadatki na idealnego terapeutę? Ktoś kiedyś odkrył terapeutyczny potencjał w tych zwierzętach i dzięki temu zaczęły powstawać fundacje i stowarzyszenia zajmujące się dogoterapią. Dzisiaj chciałabym, abyście poznali jedno z nich – Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom. W tym miejscu chciałabym bardzo podziękować Kasi Makowieckiej za przybliżenie sylwetki stowarzyszenia i opisanie jego działań.

11427244_10152908222081629_7480365462729813450_n

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą ludzi, których łączą wspólne pasje: chęć pomagania  i miłość do zwierząt. 10 lat temu założyliśmy Stowarzyszenie, a zachęciły nas do tego sukcesy dogoterapii na całym świecie. Szeroko zakrojone badania udowodniły, że zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i stan psychiczny człowieka. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie terapeutyczne oraz własne zwierzaki, by pomagać dzieciom i dorosłym: chorym, z niepełnosprawnością oraz z trudnościami w funkcjonowaniu w różnych obszarach życia.

d (6)

Czym jest dogoterapia?

Najprościej byłoby powiedzieć, że to terapia z udziałem zwierząt, ale to zdecydowanie za mało. Tak naprawdę kluczem do skutecznej dogoterapii są, jak w wielu dziedzinach życia, hormony. Okazało się, że towarzystwo zwierząt: obniża stres, łagodzi ból, wytwarza poczucie bezpieczeństwa, przywiązania i komfortu. Pies lub kot z jednej strony ułatwia nawiązanie kontaktu z podopiecznym, a z drugiej minimalizuje wszelkie napięcia i rozładowuje niezręczne sytuacje. Zwierzę na zajęciach działa trochę jak bańki mydlane, na których widok uśmiecha się nawet najsmutniejszy człowiek.

TAI_8854

Gdzie pracujemy?

Prowadzimy zajęcia terapeutyczne dla dzieci w: szpitalach, żłobkach, przedszkolach, szkołach i placówkach specjalnych.

Nasze zwierzaki wspomagają rehabilitację dzieci wybudzanych ze śpiączki w klinice Budzik i rekonwalescencję najmłodszych pacjentów na oddziale onkologicznym Centrum Zdrowia Dziecka. W szkołach organizujemy, m.in. „Psie Czytanki” – naukę czytania opartą na amerykańskim projekcie R.E.A.D., gdzie psy wspierają dzieciaki z trudnościami w tym zakresie. Pies nie ocenia, więc nie trzeba się przed nim wstydzić tak, jak przed kolegami z klasy.

735060_10153268497406629_14595042076105651_n

Kolejny program edukacyjny skierowany do najmłodszych to „Uwaga! Dobry pies”. Uczymy dzieciaki, jak nawiązać dobrą i bezpieczną relację z psem. Pokazujemy, że spokój i wzajemny szacunek czyni cuda, co przekłada się na ich kontakty z otoczeniem.

tt

Pracujemy też w Środowiskowym Domu Opieki w Ursusie z dorosłymi z problemami psychicznymi oraz przecieramy szlaki w dogoterapii dla seniorów w Centrum Alzheimera. Nasi podopieczni otwierają się przy zwierzętach i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.

13051710_1192862564060191_6466393448635876816_n

Jakie są nasze zwierzęta?

Przede wszystkim są kochane! W Stowarzyszeniu pracują psy i koty różnych ras, w różnym wieku i o baaardzo różnych temperamentach.

Przed rozpoczęciem szkolenia każde zwierzę przechodzi testy predyspozycji, ale nauka nie kończy się po zdaniu egzaminu. Tak naprawdę dopiero teraz zaczynają się schody, bo rozpoczynają się regularne  treningi w domu z opiekunem oraz cotygodniowe szkolenia grupowe.

Pracujemy z naszymi pupilami wyłącznie metodami pozytywnymi z naciskiem na pracę nad emocjami. To najlepsza droga, by wyszkolić cierpliwe, mądre i uważne zwierzęta pracujące. W trosce o dobrostan zwierząt zespół człowiek-pies znajduje się pod stałą superwizją i w każdej chwili może liczyć na pomoc, wskazówki i wsparcie.

dog_080

Współpraca międzynarodowa

Efektywna współpraca z krajowymi, a także niemieckimi i austriackimi organizacjami zaowocowała wypracowaniem standardów pracy dogoterapeuty w ramach projektu Therapy Dog Training – European Standards.

Szczególnie ważna okazała się dla nas współpraca z Norwegami, którzy są naszymi mentorami i pomagają nam wprowadzać sprawdzone przez siebie metody. Jako pionierzy dogoterapii znają się na tym najlepiej i chętnie dzielą się swoją wiedzą!

11217810_10152919402271629_8266519534384260936_n

Międzynarodowa Konferencja ,,Dog in Animal Assisted Intervention’’ 1-2 lipca 2016

Podsumowaniem międzynarodowego projektu Therapy Dog Training jest konferencja, którą współorganizujemy w tym roku w Warszawie. To wyjątkowe wydarzenie na mapie eventów dogoterapeutycznych. O najwyższych standardach pracy, dobrostanie psa pracującego, a także technikach szkoleniowych i nie tylko, opowiedzą autorytety z cenionych europejskich organizacji zajmujących się pet therapy (ESAAT, IAHAIO, AZS).  Udział w dwudniowej konferencji jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy do zarejestrowania się!

TAI_5005

Piknik z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dogoterapii 19.06.2016

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich czytelników na organizowaną przez nas co roku rodzinną imprezę na Polach Mokotowskich.

W tej edycji zapraszamy również do współpracy organizacje, którym bliskie są nasze idee. Na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji: pokazy wyszkolenia naszych psów, agility, obedience, gry i zabawy dla najmłodszych, konkursy z nagrodami, występy gwiazd i świetna muzyka. Wszystko to w letniej atmosferze radości i otoczeniu merdających ogonów.

Dowiedz się więcej na Facebooku: Piknik z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dogoterapii
Dla organizacji zainteresowanych wzięciem udziału w Pikniku: Dzień Dogoterapii 2016

dde

Nie musisz mieć psa, by spróbować z nami swoich sił. Jeśli czujesz, że możesz wesprzeć nasze działania swoimi talentem dołącz do grona wolontariuszy Stowarzyszenia i pomóż rozwijać dogoterapię w Polsce.

Więcej informacji znajdziesz na naszym facebook’u Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom lub na stronie www.zwierzetaludziom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =