Zdrowie

Akupunktura weterynaryjna – w lecznictwie zwierząt towarzyszących

aku

Akupunktura (z łac. acus – igła, punctura – ukłucie) – jest to jedna z metod leczniczych i profilaktycznych tradycyjnej medycyny chińskiej. Polega na nakłuwaniu cienkimi igłami punktów znajdujących się na powierzchni skóry w celu skorygowania nieprawidłowości przepływu energii przez kanały energetyczne organizmu (meridiany).

375-1
© iheartdogs.com

Za kolebkę akupunktury uważa się Chiny, jednak była ona stosowana w wielu państwach azjatyckich na przestrzeni wieków. Pierwsze dowody jej stosowania – prymitywne igły do akupresury pochodzą z czasów neolitycznych. W Polsce była stosowana od XVII wieku za sprawą misjonarza Michała Boyma. Dziś w Polsce i na świecie funkcjonują towarzystwa zrzeszające lekarzy medycyny i lekarzy weterynarii praktykujących akupunkturę.

acupuncture
www.rbvh.net

Akupunktura podobnie jak inne metody medycyny niekonwencjonalnej ma wielu zwolenników. Są również sceptycy, nieuznający czy nawet niewierzący w tę metodę. Jednak podstawowa znajomość mechanizmów funkcjonowania żywego organizmu pozwala stwierdzić, że wkłucie igły w aktywny biologicznie punkt na powierzchni skóry wywołuje przepływ impulsów, które poprzez nerwy dośrodkowe płyną do rdzenia kręgowego i mózgu, stamtąd z kolei nerwami odśrodkowymi do narządów, usprawniając ich funkcjonowanie. Znane z podręczników medycznych strefy Haeda (obszary na powierzchni skóry odpowiadające narządom wewnętrznym), są kluczowym pojęciem w zrozumieniu mechanizmu działania leczniczego akupunktury. Badania wykazały obecność podobnych stref w obrębie śluzówek nosa, na czaszce, stopach, dłoniach czy małżowinach usznych.

375-2
mapa punktów akupunktury © agenciadenoticias.unal.edu.co

Akupunktura weterynaryjna to dość nowa dziedzina, jednak coraz więcej zakładów leczniczych dla zwierząt wprowadza taką usługę do swojej oferty. Zwierzęta są najlepszym dowodem skuteczności akupunktury, gdyż widoczne u nich efekty nie mogą tu zostać przypisane, jak to bywa w przypadku ludzi, autosugestii czy efektowi placebo. Zwierzęta towarzyszące (psy, koty) bardzo dobrze znoszą zabiegi. Nie stosuje się przy nich znieczulenia czy środków uspokajających. Zwierzęta zazwyczaj po wkłuciu igieł same uspokajają się, kładą się czy nawet zasypiają. U niektórych bardziej nerwowych, można zastosować w pierwszej kolejności punkty wyciszające pozwalające na spokojne przeprowadzenie nakłuwania. Zabiegi trwają krótko bo ok. 15 minut i w zależności od leczonego schorzenia są wykonywane jednorazowo lub powtarzane regularnie. Akupunktura znajduje szereg zastosowań w medycynie weterynaryjnej, jako alternatywa lub uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.

dog-acupuncture
www.allpetnews.com

Przykładem może być leczeniu bólu związanego z dysplazją stawów biodrowych u psów, czy innych schorzeń układu ruchu. Może być też alternatywą dla pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie może być stosowane ze względu na zły stan niektórych narządów. Należy przy tym pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania do leczenia akupunkturą. Każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie, dlatego nieodłączną częścią terapii musi być wnikliwy wywiad oraz przeprowadzenie diagnostyki w oparciu o medycynę chińską. Takie postępowanie pozawala dostosować terapię do potrzeb danego pacjenta, uzyskać pożądany efekt leczniczy i primum non nocere (łac. po pierwsze nie szkodzić).

f

Dziękujemy Gońcowi Górnośląskiemu oraz  lek. wet Joannie Grabowskiej za udostępnienie nam tego artykułu.

 

g

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × dwa =