Akcesoria

Trixie Muzzle Flex VS Baskerville Ultra Muzzle

Niekiedy  spotykam się ze stwierdzeniem, że kaganiec przeznaczony jest tylko dla psów agresywnych. Dobrze jednak, że coraz więcej osób uświadamia sobie, że tak nie jest.  Kaganiec może zapewniać bezpieczeństwo pasażerom podczas transportu psa komunikacją miejską, pomóc w przypadku psów zjadających nieczystości, a także wspierać  terapię psów z agresją.

Najważniejsze jednak jest odpowiednie dobranie kagańca. Nasz pies musi mieć możliwość chłodzenia się poprzez ziajanie. Kaganiec powinien być także lekki  i wygodny. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której kaganiec obciera psią mordkę lub zasłania psu widoczność. Jeśli chcecie wiedzieć jak prawidłowo dobrać psu kaganiec zapraszam do tego wpisu: Jak dobrać kaganiec dla psa?

Skoro wiemy już jak dobrać kaganiec, warto przyjrzeć się ofertom sklepów. Niewiele w Polsce jest sklepów stacjonarnych sprzedających naprawdę dobre kagańce. Niewiele jest także sprzedawców, mających świadomość co polecać klientom.  W większości sklepów spotkamy kagańce weterynaryjne, które absolutnie nie nadają się na spacer. Na szczęście istnieją także sklepy, w których znajdziemy kagańce fizjologiczne.

Do najpopularniejszych kagańców fizjologicznych możemy zaliczyć Chopo i Baskerville. Niestety nadal ciężko je dostać stacjonarnie. Szperając w Internecie natrafiłam także na bardzo ciekawy kaganiec od TRIXIE. Przyznam szczerze, że trochę się zdziwiłam ponieważ Trixie kojarzy mi się głównie z kagańcami weterynaryjnymi i tymi plastikowymi koszyczkami. Przechodząc do sedna, moją uwagę przykuł kaganiec Trixie Muzzle Flex, który bardzo przypomina Baskervilla. Stwierdziłam, że koniecznie muszę go sprawdzić!

Trixie Muzzle Flex to elastyczny kaganiec fizjologiczny z potrójnym mocowaniem stworzony na podobieństwo Baskerville Ultra Muzzle. Wykonany został z elastycznego plastiku i wyścielony neoprenową pianką pozwalającą uniknąć otarć kufy psa. Zaletą kagańca jest potrójne mocowanie, które zabezpiecza go przed ściągnięciem,a kaganiec pozostaje stabilnie na miejscu podczas gdy nasz pies może swobodnie dyszeć, pić oraz zajadać się smakołykami podczas szkolenia.

Kagańce Trixie Muzzle Flex są dostępne w sześciu rozmiarach. Producent sugeruje, aby dla młodych psów dobierać kaganiec  jeden rozmiar mniejszy.

Rozmiary TRIXIE Muzzle Flex:

  • S – obwód pyska 20 cm, pasek górny max. 20 cm (np. jack russell terrier)
    (długość w punkcie maksymalnym  9,5 cm, wysokość w punkcie maksymalnym 10 cm)
  • M – obwód pyska 24 cm, pasek górny max. 21 cm (np. irish terrier)
    (długość w punkcie maksymalnym  11 cm, wysokość w punkcie maksymalnym 12 cm)
  • M-L – obwód pyska 26 cm, pasek górny max. 22 cm (np. border collie)
    (długość w punkcie maksymalnym  12,5 cm, wysokość w punkcie maksymalnym 13 cm)
  • L – obwód pyska 31 cm, pasek górny max. 27 cm (np. labrador)
    (długość w punkcie maksymalnym  13 cm, wysokość w punkcie maksymalnym 15 cm)
  • L-XL – obwód pyska 36 cm, pasek górny 30 cm (np. owczarek niemiecki)
    (długość w punkcie maksymalnym  14 cm, wysokość w punkcie maksymalnym 18 cm)
  • XL – obwód pyska 39 cm, pasek górny max 37 cm (np. dog niemiecki)
    (długość w punkcie maksymalnym  15,5 cm, wysokość w punkcie maksymalnym 20 cm)

Z lekką obawą czy rozmiar będzie dobry, wybrałam dla Tobiego L. Okazało się, że kaganiec dobrze leży na psim pysku, paski są prawidłowo wyregulowane i nie przesuwają się, a obroża idealnie pasuje do szyi Tobiego.

Skoro kaganiec ten został stworzony na podobieństwo Baskervilla nie było opcji, aby obu tych kagańców nie porównać. Osobiście nie posiadam Baskervilla, ale na potrzeby recenzji pożyczyłam go od znajomej. Zobaczcie czym różnią się te dwa kagańce i wybierzcie sami!

wykonany z bardzo elastycznego plastiku, nylonu i neoprenu

– łatwo dobrać odpowiedni rozmiar

– posiada plastikowe klamry (zatrzaski)

–  lekki i elastyczny (bardziej elastyczny niż kaganiec Baskerville)

– posiada miękkie neoprenowe podszycie zapobiegające otarciom i zwiększające komfort noszenia

– posiada potrójne zabezpieczenia przed zdjęciem lub zsunięciem się kagańca – paski boczne, pasek górny oraz obrożę zintegrowaną z kagańcem. Niestety nie ma możliwości odczepienia górnego paska czy obroży.

– wyposażony jest w odblaskowe nici dla lepszej widoczności w nocy.

– jest kagańcem fizjologicznym, dzięki czemu pozwala psu dyszeć, pić oraz jeść smakołyki

– jest bardzo miękki i niewielki, można go schować do torby lub plecaka

– łatwo się czyści

– przyzwoita cena, za kaganiec dla psa w typie owczarka zapłacimy ok. 60zł

– jest dość trwały- testujemy go już przez dłuższy czas, nic się nie rozwaliło, nie pękło, nici są mocno wszyte i nie wystają (trzeba zaznaczyć, że Tobi nie zdejmuje na siłę kagańca i jest on chowany po spacerze do szafy, tak aby pies nie miał do niego dostępu)

– wykonany z plastycznej gumy

–  trudno dobrać odpowiedni rozmiar (gdzie nie czytam o Baskervillu, tam wszędzie piszą, że ciężko jest dobrać odpowiedni rozmiar przez Internet. Najlepiej kaganiec przymierzyć w sklepie stacjonarnym)

– posiada metalową klamrę

– lekki i elastyczny, a przy tym wytrzymały (w porównaniu do kagańca Trixie jest twardszy)

– posiada miękkie neoprenowe podszycie zapobiegające otarciom i zwiększające komfort noszenia

– dodatkowe zabezpieczenia przed zdjęciem lub zsunięciem się kagańca – pasek przytrzymujący oraz mocowanie do obroży. (Tutaj plusem jest to, że możemy zdjąć górny pasek, jednak obroża do której przyczepiamy kaganiec musi być odpowiedniej szerokości.)

– nie posiada żadnych elementów odblaskowych

– jest kagańcem fizjologicznym, dzięki czemu pozwala psu dyszeć, pić oraz jeść smakołyki

– jest miękki i niewielki, można go schować do torby lub plecaka

– łatwo się czyści

– przyzwoita cena, za kaganiec dla psa w typie owczarka zapłacimy ok. 70zł

– niestety Baskervill nie był testowany na Tobim, ponieważ pożyczyliśmy za mały rozmiar. Wiemy jednak, że jest bardzo trwały, był ciamkany przez Bordera i przeżył.

Rozmiary BASKERVILLE Ultra Muzzle:

  • 1 – długość 8 cm, obwód kufy 23 cm

(maltańczyk, bischon, york, jamnik)

  • 2 – długość 10 cm, obwód kufy 30 cm

(amerykański spaniel, cavalier, fox terrier, jack russell terrier, sznaucer miniaturywe, west, whippet, sheltik)

  • 3 – długość 11 cm, obwód kufy 34 cm

(beagle, cocker spaniel, border collie, sznaucer średni, pudel)

  • 4- długość 12.5 cm, obwód kufy 36.5 cm

(dalmatyńczyk, samoyed, springel spaniel, staffordshire bullterrier)

  • 5 – długość 14 cm, obwód kufy 42 cm

(airedale, malamut, husky, briard, owczarek niemiecki, belgijski, seter, bullterrier, doberman, flat, golden, labrador, wyżeł)

  • 6 – długość 14.5 cm, obwód kufy 45 cm

(boxer, bouvier, akita, mastiff dog niemiecki, amerykański staffordshire terrier, nowofunland, pit bull, rottweiler, sznaucer olbrzym)

Stworzyłam dla Was także krótki filmik, w którym możecie zobaczyć oba kagańce.

Jeśli spodobał Wam się kaganiec Trixie Muzzle FLex, możecie go znaleźć np. w sklepie FERA.PL

7 komentarzy

  • Nicola

    Gdy się mierzy pyszczek psa to czy mierzymy gdy ten pyszczek jest zamknięty czy gdy jest otwarty?
    Pani w zoologu pokazała nam kaganiec M-L i wyglądał na bardzo okrągły. Piesek ma w obwodzie 28cm gdy ma pyszczek zamknięty ale czy będzie miał po tym swobodę go otworzyć?

    • Pies moją miłością

      Najczęściej mierzy się zamknięty pyszczek. Jednak myślę, że lepiej mierzyć psa przy otwartym pysku lub po prostu przy zamkniętym i dodać kilka cm, żeby mógł go otworzyć w kagańcu.

  • Agnieszka

    Dziś kupiłam flexi i niestety pies tak szarpał, że zniszczył go w 5 minut. Guma pękła od pazurów i kaganiec nie nadaje się do użytku. Zastanawiam się czy ten drugi opisany kaganiec wytrzyma…

    • Pies moją miłością

      Aga, czy psiak był wcześniej przyuczany do chodzenia w kagańcu? Na początku trzeba stworzyć dobre skojarzenie z kagańcem np. poprzez nagradzanie psa podczas nakładania. W innym wypadku pies może się wyrywać i próbować zniszczyć każdy kaganiec. Baskerville jest wykonany z mocniejszego plastiku, ale myślę, że i z nim sobie pies poradzi jeśli bardzo będzie chciał.

  • Zła i smutna

    Mam psa ze schroniska, od początku był agresywny wobec innych psów. Nie wychodzimy z nim bez kagańca, a kilka miesięcy temu zachęceni komentarzami i artykułami kupiliśmy mu kaganiec fizjologiczny Trixie. Wczoraj na spacerze pies wyrwał mi z ręki smycz i pogryzł dotkliwie innego pieska. Te kagance nie stanowią ŻADNEJ ochrony mimo zapewnień producenta (wyraźnie jest napisane, że chroni przed gryzieniem). Czy teraz producent poniesie odpowiedzialność za wypadek? Nie sądzę.

    • Pies moją miłością

      Według mnie kagańce pokazane wyżej sprawdzą się u spokojnych psów, które muszą mieć założone coś na pyszczek podczas jazdy komunikacją miejską i chcemy dać im swobodę dyszenia, możliwość zjedzenia smaczka lub napicia się wody. Jeśli producent pisze, że ten kaganiec chroni przed pogryzieniem kogoś, to jest w błędzie. Kaganiec jest bardzo elastyczny. Uważam, że tak miękkie kagańce nie zdadzą egzaminu, tak jak było w Waszym przypadku. Gdy mamy do czynienia z psem z agresją, wybrałabym wcześniej wspomniany Chopo. Chociaż przyznam, że dostać z niego w nogę nie jest miło.

    • BOSS

      Mam rozmiar 5 z firmy Baskerville dla owczarka niemieckiego, nie ma opcji żeby pies kogoś ugryzł w tym kagańcu jeśli jest dobrze dobrany rozmiar. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 4 =